Dobrá zpráva: bolavé klouby vyléčí kmenové buňky
Možností léčby lidských nemocí pomocí kmenových buněk se vědci ve svých studiích zabývají již spoustu let. Roky bádání už ale nesou ovoce. Terapie pomocí kmenových buněk zabodovala u kloubů. Umí zmírnit vaše obtíže až o 80 %!
Trápí vás bolavé klouby? Nejste v tom sami. Artrózou, tedy degenerativním onemocněním kloubů, trpí v Česku podle statistik až 80 % obyvatel nad 50 let. Nemoc postihuje především chrupavky velkých kloubů kolen, ramen, hlezna a kyčlí. Klouby jsou bolestivé, často zatuhlé a často i oteklé. Léčba pomocí farmaceutik je zdlouhavá a u pacientů se středně pokročilým nebo pokročilým stupněm artrózy většinou stejně vyústí v invazivní zákrok, tedy operativní výměnu postiženého kloubu za umělý. Tyto operace jsou však, co se zdraví týče, velmi náročné, nejen u starších lidí. Také pooperační rehabilitace je často během na dlouhou trať.
Unikátní komplexní léčbu artrózy velkých kloubu revoluční metodou pomocí aplikace kmenových buněk představil na začátku roku 2013 prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI) a vedoucí výzkumného týmu k léčbě kloubní artrózy: „V uplynulých letech jsme na základě studie vyvinuli šetrnou metodu izolace kmenových buněk z tukových tkání člověka, a jejich následné použití pro regeneraci poškozených chrupavek.“
Zmíněná progresivní léčebná metoda je určena pro pacienty všech věkových kategorií. Nelze ji ale doporučit lidem s nádorových či závažným infekčním onemocněním. Úspěšnost léčby také závisí na stupni postižení nemocného kloubu. Ačkoliv nelze hovořit o úplném uzdravení kloubu, výsledky u pacientů ukazují výraznou změnu k lepšímu. „ U druhého a třetího stupně arttrózy se ukázalo, že buněčná terapie zmírnila potíže a výrazně zlepšila kvalitu života až u 80 % pacientů. Ačkoliv téměř polovině z těchto pacientů byla před léčbou kmenovými buňkami doporučena jiným ortopedem umělá kloubní náhrada poškozeného kloubu, nakonec ji žádný z nich během tříleté klinické studie nepotřeboval,“ konstatuje prof. Michálek.
Klinickým vyšetřením a léčbou atrózy kloubů se momentálně zabývá pět pracovišť v Česku a jedna na Slovensku. Nevýhodou léčby je, že je zatím zcela hrazena pacientem, zdravotní pojišťovny na ní neparticipují. Uvědomíte-li si ale, kolik měsíčně zaplatíte za nejrůznější potravinové doplňky s výsledkem, řekněme, diskutabilním, pak volba bude jednoznačná. Kontakty na pracoviště a ortopedy, kterří s nimi spolupracují, najdete na www.cellthera.cz.
Jak ukázala listopadová konference ICCI v Brně, využití kmenových buněk v léčbě artrózy je první vlaštovkou. Výzkum kmenových buněk otevírá totiž nové možnosti i pro pacienty s onkologickým onemocněním, s amyotrofickou laterální sklerózou, Alzheimrovou chorobou, Parkinsonovou nemocí či Huntingtonovou chorobou.
Připravila: Martina Hühneová
Foto: archiv fy Cellthera • Štefan Weber