Meditace vám ukáže životní cestu
„Náš život je vědomé bytí“, říká spisovatel, cestovatel a terapeut Miloš Matula. Naskočil na vlnu a zhmotnil svoji vizi. Má podobu meditačního CD, které vyšlo letos v říjnu.
Nedávno jsi pokřtil své první meditační CD. V portfoliu tvé tvorby je to novinka…
Pro mne to není novinka, nebo něco, co bych si teď vymyslel. Nosil jsem ho už dlouho v hlavě, ale musel jsem k němu dospět. Patnáct let funguje moje šamansko-ezoterická škola Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla, kde na různých úrovních vedu různé meditace. CD je vlastně i odpovědí na dotazy účastníků kurzů, zda meditace také někdy vydám, protože by si je rádi pouštěli i doma. Odpovídal jsem, že ano, ale přišlo mi to vždycky hrozně složité. Stejně jako to bylo kdysi s knihami. Když jsem třeba dopsal „Achnatona“, pak jsem rok a půl sháněl vydavatele. Nedopadlo to s žádným, vždycky tam byla spousta háčků. Nakonec jsem po všech peripetiích vydal knihu vlastními silami. S cédéčkem mi to přišlo ještě složitější a nereálnější. Někdy kolem roku 2000 mě Vítek Pokorný seznámil s úžasným hudebníkem Robertem Jíšou, který pro mě složil autorskou meditační hudbu. Ale i když jsem chtěl CD tenkrát natočit, ani tehdy k tomu nedošlo. Měl jsem v té době taky spoustu jiných aktivit. Hodně jsem přednášel, začal jsem psát knihu o Barbře Streisand, dokončoval „Achnatona“. Až letos…. Každoročně pořádám začátkem léta pobytové semináře na řeckých ostrovech. A právě tam, na Rhodosu, jsem měl vizi v rámci meditace. Viděl jsem to moje meditační CD hotové. I s fotkou! Vzal jsem to jako velký signál, že zkrátka uzrál čas. Já poslouchám signály, poslouchám to vyšší vedení. Říkám tomu, že přijde vlna, já na ni naskočím a jedu. Přišla vlna s cédéčkem a já naskočil. Po návratu jsem hned volal Robertovi, a i když se natáčení oddálilo asi o měsíc, nakonec vše vyšlo. A mimochodem, tu fotku, kterou jsem viděl při meditaci a je na titulce CD, jsem objevil ve vyřazených fotografiích, prý kvůli špatnému světlu…
Co je pro tebe meditace?
Meditace je pro mě zastavení. Zastavení, zklidnění a vyprázdnění mysli.
K čemu je to dobré?
Zklidníme se a vyprázdníme mysl, která je plná balastu. Převalují se nám v ní doslova kraviny – co máme dělat, co jsme neudělali, co budeme dělat. Točí se to jak pračka, mele se to dohromady a mnohdy je to dost vysilující. Čím víc těch věcí se tam mele, tím je to horší. Lidi se nemůžou soustředit, uvolnit se…
Na józe uvolníš tělo, ale je potřeba uvolnit I mysl. K tomu slouží právě meditace. Všechno odevzdat, všechno pustit. Vyprázdnit mysl. V tu chvíli jsme “čistý stůl”, jsme tady a teď. V tom prostoru a času bez hranic se dějí zázraky. Při meditaci stejně jako při energetických cvičeních, které učím, přichází obrovské množství energie. Musíme si take uvědomit, že mysl je neuvěřitelně tvůrčí. Zkuste si jenom dvacet minut zapisovat, co vám v hlavě běhá. Budete se divit, co je to za nesmysly – ujede mi vlak, uletí mi letadlo, to nestačím, tady mě nevezmou do práce, ten mě bude podvádět… Lidi si neuvědomují ten tvurčí potenciál mysli. Vše, co my tam tvoříme, se pak snažíme v našem reáném viditelném světě zhmotňovat. To je nebezpečné. Jsme lidé, nejsme andělé. Když tu a tam ulítnete s negativní myšlenkou, nic se nestane. Ale pokud budete neustále dokola opakovat negativní vzorce myšlení, tak si vše jednou zhmotníte a přivoláte.
V podstatě naše mysl je něco jako řítící se kočár. Necháme-li ho napospas, bez kočího, bez usměrnění, nedopadne to dobře. Nevíte, jestli se nevybouráte v první zatáčce, nebo vozu upadne kolo, nebo se zřítíte do propasti. A koho napadne vylézt na místo kočího a koně usměrnit, zastavit? Každý má šanci být kočím svého života, kdo to ale dělá?! Všichni to víme, ale nerealizujeme. Hodně lidí mi říká – já se snažím. Odpovídám, že snažení je k ničemu. Je to málo. Vy to žijte, vy to dělejte.! A to je ten rozdíl. Musíme jinak myslet, jinak žít, jinak se chovat. Ve všech aspektech našeho života. Náš život není jenom mysl. Je to vědomé bytí, vědomé stravování, vědomé cvičení, uvolňování, vyprazdňování mysli. Dříve také lidé meditovali. Karel IV. dlel na Karlštejně nejen v motlitbách ale i v rozjímání.
Jaký je rozdíl mez modlitbou a meditací?
Možná si mnozí myslí, že je to totéž. Ale není. Modlitba je něco co jde od nás kamsi…, směr energie je jednostranný. U meditace ale už očekáváme odpovědi. Není to monolog jako modlitba, ale dialog. Hlavně je to introspekce. Energii nevysíláme vně, ale dovnitř. Od nás k sobě samým. Energie jde od nás k nám dovnitř, kde se napojujeme na něco, co můžeme nazvat naší duší, naším vyšším já, bohem v nás… Tam už dochází ke komunikaci. Naše ztišení, naše receptory nám pomohou získávat něco, co odtud začne přicházet.
Vzpomeneš si na svoji první meditaci?
Na úplně první meditaci si teď nevzpomenu, ale fascinující byly meditace ve Velké pyramidě v Gíze, v Tikalu v Guatemale, v honduraském Copánu, v Peru či Bolívii… Tam jsou energeticky silná místa, kam jezdím s lidmi meditovat, a tyto cesty mě čekají i v roce 2015. Vždycky mě fascinovaly meditace, které psala moje kolegyně v Meduňce Judita Peschlová. Dokonce jsem jednu její meditaci s jejím souhlasem na CD použil, protože s ní na seminářích pracuji. Jmenuje se Meditace pod ochranou Archanděla Michaela. Dvě další meditace jsou moje a čtvrtá je na motivy dávné a slavné havajské techniky Ho´oponopono, kterou proslavili Dr. Joe Vitale a Dr. Ihaleakala Hew Len v knížce Svět bez hranic. Pak je tam ještě tibetský zvoneček, gong a chtěli jsme přidat ještě šamanský buben, ale už se nám to zdálo dost dlouhé, tak zase příště. CD je natočené ve dvou verzích. Jedna obsahuje meditace, zvoneček a gong, druhá verze má navíc ještě i meditační hudbu Roberta Jíši. U meditací hodně pracuji i s texty ze Čtyř dohod od Miguela Ruize. Bohužel až do teď jsem neměl autorská práva. Dostal jsem je až nyní. Už ale tím pádem vím, jak asi bude vypadat další CD.
Jak začít s meditacemi?
Předstupeň meditace je relaxace. Tou začínáme v základním stupni mé šamansko-ezoterické školy. Relaxovat můžete klidně v leže. Lehnete si, uvolníte se, pustíte si příjemnou hudbu nebo nějakou řízenou meditaci. Ležíte a posloucháte. Jestli usnete nebo ne, je jedno. U relaxace to nevadí. U meditace už je to jiné, proto se u ní neleží, ale sedí, jak je komu pohodlné. Tam už se předpokládá vědomá mysl. Držíme ji tak, abychom neusnuli.
Mohu začít meditovat sama, nebo potřebuji nějaké vedení?
Samozřejmě můžeš, ale je to podobné jako třeba v józe. Ano, můžeš sama cvičit jógu, ale víš, že když přijdeš do kurzu, má to jinou úroveň. Je tam někdo, kdo tě občas opraví, kdo tě nasměruje a kdo tě vede. Máš větší sebekontrolu a i větší bič nad sebou. Což doma není. Pokud medituješ sama doma, má to i jinou kvalitu energie, než když medituješ ve skupině. Skupinová energie zesiluje prožitky, pocity, vnímání je mnohem silnější. A o to vnímání jde především. Meditace je zvnitřnění. Obrácení pozornosti ke svému nitru, kdy přestaneš vnímat ruchy, které jsou kolem. Člověk je, jak říkám, neposedný. Má takové receptory, které zachycují všechno to hemžení kolem. Pak se ale nedokáže soustředit. Když se dokáže ponořit do svého vnitřního slunce, do vnitřního přístavu, tak se tam všechny nasbírané myšlenky nebo obavy rozpustí. Může se soustředit jenom sám na sebe. To by měly být naše první kroky – hledat sebe sama. A k tomu pomáhá právě meditace. Když se začneme vědomě, někdy i nevědomě, vnořovat do našeho nitra, dostaneme se někam k našemu vyššímu já, do nitra čtvrté čakry a tam jsme doma. Tam přichází kontakt se sebou samým. Tam poznáme kdo jsme, kým jsme, jací vlastně skutečně jsme. Hledat sám sebe, dotknout se sama sebe, zjistit, jaká je moje životní cesta, jaký je můj životní úkol tady na zemi, by měl každý. Abych mohl být prospěšný druhým, musím ale začít láskou k sobě samému, být v souladu sám se sebou. To je první předpoklad jakékoliv duchovní práce. Jak píšu ve své knize 2013: Hvězdná brána k novému věku, začala se pro nás otevírat bána, okno k transformaci vědomí. Bude otevřené až do roku 2026. Díky meditaci můžeme přeprogramovat svoje vědomí a dostat se na jeho jiné úrovně.
CD koupíte u dobrých knihkupců, v hudebninách či na e-shopu www.milosmatula.cz. 1CD 349 Kč, 2CD 490 Kč.
Text: Martina Hühneová
Foto: Tomáš Pleskot, ze křtu Ivan Kahún