Třetina Čechů se vyhýbá očařům. Strach je ale zbytečný

Optimální frekvence návštěv očního lékaře je jednou za dva roky. Preventivní prohlídky ale podle průzkumu očních klinik zanedbává třetina Čechů. Důvodem, proč riskují zdraví svých očí, je ve většině případů strach. Je přitom ale zbytečný. Podle odborníků stačí pacienty lépe informovat o tom, co je v ordinaci čeká. Bolest, která je hlavní příčinou strachu, to ale není.

Vyšetření očí se vyhýbáme podvědomě, protože v sobě máme zakódováno, že sahat do oka je nepřirozené a jeho sebemenší poškození může skončit slepotou. „V našem podvědomí jsou uloženy zkušenosti s bolestí oka způsobenou nepatrným smítkem, šťouchnutím, průvanem nebo ječným zrnem, a téhle bolesti se přirozené vyhýbáme. Hlavní roli ale hraje především strach z neznámého,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu.

Obavy pramení především z nedostatku informací o tom, jak se vyšetření zraku odehrává. „Jde o strach z lékařského vyšetření obecně. Pacient se bojí, protože neví, co se s ním bude dít. Strach má ale i z toho, co se dozví. Lékař by měl proto pacientovi podrobně vysvětlit, jak bude vyšetření a případná léčba probíhat. Pacient by měl zase k lékaři pojmout důvěru,“ říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Strach má velké oči

Strach je emoce, která velmi sugestivně působí na naše představy a může tak způsobit zvýšenou přecitlivělost, úzkost, nedůvěru a podrážděnost, ale rovněž i fyzické projevy, jako jsou poruchy spánku nebo zvracení. Lékaři se mnohdy setkávají s nejrůznějšími „nouzovými“ řešeními, kdy si pacienti namísto návštěvy oftalmologa raději sami pokusí diagnostikovat svou oční vadu a volí pohodlnější řešení. „I když nám zrak slábne a přestáváme vidět třeba nablízko, volíme často tu nejsnadnější cestu. Provedeme samovyšetření a koupíme si čtecí brýle v hypermarketu, protože je to rychlé a levné,“ říká psycholog Křenek. Obcházení preventivních vyšetření je přitom tím největším rizikem. Mnohé oční choroby mohou mít plíživý začátek a nelze je odhalit jinak než právě při preventivní prohlídce.

Vyšetření ano, operaci nikdy!

Strach se však neprojevuje pouze u vyšetření zraku. Podle výzkumu uvažovalo nad laserovou korekcí své oční vady 71 % dotázaných, avšak 27 % z nich ji nakonec nepodstoupilo. Nejčastějším důvodem byl strach z bolesti během hojení oka po operaci, a dokonce i to, že laser při neopatrném pohybu oko poškodí. Obavy jsou však pouze následkem neznalosti problematiky. „Operace probíhá v místním znecitlivění kapkami a díky tomu není vůbec bolestivá. Vypálení oka rozhodně nehrozí, to je jen pověra. Laser působí přesně v místě, kam je lékařem nasměrován, a nemůže proniknout hlouběji do oka. I pokud pacient pohne okem, je situace řešitelná a oko se nezničí. Operace jsou dnes skutečně velmi bezpečné,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Svazek laserových paprsků byl od šedesátých let vnímán převážně jako škodlivý: řeže, vypaluje, laserová ukazovátka mohou oslnit. Co se však týká využití laserů v oftalmologii, lékař by měl pacienta podrobně seznámit s principem zákroku, s tím, jak a co laser v určité fázi operace dělá, kam a proč paprsek cíleně dopadá a jak působí na tkáň. Informace by se měly týkat nejen samotné oční vady, průběhu předoperačního vyšetření a vlastního zákroku, ale i případných rizik, aby si každý pacient mohl představit, co jej po zákroku čeká a jak to ovlivní jeho další život.

Někdy není na vybranou

Ve většině případů pacient nemusí refrakční zákrok podstoupit, pokud si to nepřeje. Jiná je ale situace při výskytu šedého zákalu, kdy už pacient nemá na vybranou. Pokud se chce vady zbavit, jiná možnost neexistuje. „V dnešní době jsou obavy z operace šedého zákalu již zbytečné. Při operaci se používá femtosekundový laser. V praxi to znamená, že se během zákroku nepoužívají žádné ostré nástroje ani skalpel a operační ránu vytváří laser. Ten řídí počítač, takže celý zákrok je tedy opravdu velice přesný a bezpečný,“ říká MUDr. Andrea Janeková, lékařka z Očního centra Praha.

V každém případě je nezbytné strach z lékaře překonat a pravidelně absolvovat preventivní vyšetření. Zanedbání oční péče u dětí může vést ke vzniku tupozrakosti, která je později nevratná. U dospělých zase hrozí zanedbání glaukomu, tedy zeleného zákalu. Komplikace jako jsou silné bolesti očí a hlavy ale mohou způsobit i nevhodně vybrané brýle bez konzultace s odborníkem.

Napsat komentář

css.php